urodzenie dziecka - jak
blog

Urodziłaś dziecko? Przydatne wskazówki jak urodzić i nie zwariować

Wszystkie kobiety posiadające już swoje pociechy doskonale wiedzą, że ciąża to wspaniały czas podczas którego tworzy się niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju więź z nienarodzonym jeszcze dzieckiem. Jednak jest to również czas wielkich zmian zachodzących w organizmie kobiety oraz w jej psychice. Nagle pojawia się masa pytań: Jak dam sobie radę?, Czy będę dobrą mamą? Jak to będzie wyglądało? Czy maleństwo będzie grzeczne? Oczywiście odpowiedzi na te pytanie przyjdą w odpowiednim czasie.
Ciąża i poród z nią związany to wydarzenie, które pozostają z kobietą na całe życie. Poród wiąże się z ogromnym bólem i wysiłkiem, ale to także czas kiedy matka poznaje swoje dziecko, które obdarzyła wielką i bezwarunkową miłością już wtedy, gdy go nie znała.
Wszystko to wygląda idealnie. Ciąża- piękny czas, Poród- moment, w którym wydaje się na świat potomstwo. Masa cudownych chwil, wzruszeń, gratulacji od rodziny i znajomych, łez szczęścia i kropli potu. Jednak wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Przychodzi codzienność, która jeszcze nigdy nie była taka trudna i wyczerpująca. Jak to możliwe, że przygotowywaliśmy się na to 9 miesięcy a wciąż czujemy się tak zagubieni? Dlaczego ono tak ciągle płacze? Czemu nie mam na nic siły i ciągle chce mi się płakać ? To tylko kilka przykładowych pytań, które z reguły zadaje sobie każda młoda mama. Niestety czas po porodzie nie należy do najłatwiejszych. Najcięższy jest okres połogu, trwa on 6 tygodni, potem organizm kobiety przyzwyczaja się już do nowej sytuacji i z każdym dniem czuje się coraz lepiej. Biorąc pod uwagę ilość zmian, które zaszły w organizmie kobiety a nie mam na myśli tylko tych fizycznych. Złe samopoczucie po porodzie oraz nowa sytuacja w której znalazła się kobieta często mogą doprowadzić do depresji poporodowej lub tak zwanego baby bluesa. Aby temu zaradzić i w porę zapobiec powinno się stosować kilka wskazówek. Naprawdę warto je wcielić w życie, po to, aby nie zwariować.

1. Właśnie zostałaś mamą i to normalne, że się boisz. To żaden wstyd. Musisz oswoić się z nową sytuacją i obowiązkami. Uwierz w siebie a na pewno dasz sobie radę.

2. Pamiętaj, że jesteś wyjątkowa i niepowtarzalna. Kochasz swoje dziecko i chcesz dla niego jak najlepiej. Pomyłki, potknięcia i gorsze dni zdarzają się nawet najlepszym.

3. Nie wstydź się prosić o pomoc. Nie jesteś sama. Masz prawo być zmęczona i słaba, powiedz o tym swojemu mężowi lub rodzinie na pewno to zrozumieją i chętnie pomogą ci w opiece nad maluszkiem, po to, abyś ty mogła wypocząć i wrócić do pełni sił.

4. Nie musisz być idealna. Twój dom nie musi być perfekcyjny i lśnić czystością. Gram kurzu też jest okej.

5. Masz prawo mieć dzień wolny od gotowania obiadu. Mąż na pewno ucieszy się gdy raz na jakiś czas ujrzy na stole rozgrzanego gotowca.

6. Masz prawo mieć czas dla siebie. Poproś wtedy męża, żeby wziął dzień wolny i zajął się maleństwem a ty umów się do fryzjera, kosmetyczki, idź na zakupy, do spa albo pójdź z koleżanką na kawę. Twojemu dziecku na pewno nic się nie stanie za to ty się zrelaksujesz i nabierzesz siły

7. To, że nie urodziłaś siłami natury, nie oznacza, że nie masz więzi z dzieckiem i jesteś złą matką.

8. To, że nie karmisz piersią nie oznacza, że jesteś wyrodną matką i nie dbasz o zdrowie swojego dziecka.

9. Masz prawo rozpłakać się z byle powodu. Pamiętaj, że żadna matka nie jest ideałem. Ani te z kolorowych czasopism ani te z filmów.

10. No i w końcu ostatnia i moja ulubiona wskazówka dla wszystkich mam tych starszych i młodszych. Kochane mamusie macie prawo do tego, żeby mieć gdzieś rady innych mądrzejszych i bardziej doświadczonych mam, cioć a nawet babć. To właśnie wy jesteście matkami swoich dzieci i decydujecie o tym co mają jeść, ubierać, szczepić je czy nie szczepić, bujać na rękach czy nie, dawać smoczek czy zabraniać. Kochane mamusie otrzymałyście najcudowniejszy dar, jakim jest dar macierzyństwa. Wykorzystajcie go dobrze i słuchajcie swojego instynktu a na pewno będziecie doskonałymi mamusiami. Uwierzcie w siebie. Jesteście wspaniałe.

Dodaj komentarz