
Test ciążowy – kiedy najwcześniej można go wykonać?
Wykonanie testu ciążowego zbyt szybko może dać nam wynik fałszywie ujemny. Dlatego warto dowiedzieć się, kiedy najwcześniej można go wykonać, by dał pozytywny wynik, jeśli jesteśmy w ciąży.
Właściwy termin należy wyznaczyć od dnia owulacji. Owulacja następuje w połowie cyklu w zależności od tego, ile on trwa. Jeśli cykl miesięczny trwa:
– 25 dni, owulacji możemy się spodziewać dwunastego dnia cyklu
– 26 dni, owulacji możemy spodziewać się trzynastego dnia cyklu
– 27 dni, owulacji możemy spodziewać się czternastego dnia cyklu
– 28 dni, owulacji możemy spodziewać się piętnastego dnia cyklu.
Oczywiście termin wystąpienia owulacji może się zmienić, jeśli nastąpią różne czynniki zaburzające prawidłowy przebieg cyklu miesięcznego. Wśród tych czynników wyróżnia się między innymi: różnego rodzaju przewlekłe choroby, przeziębienie, grypę, wysoki poziom stresu, podróże, zmianę otoczenia itd.
Gdy znamy już nasz termin owulacji i mieliśmy stosunek płciowy w okresie jej trwania (kilka dni przed, w trakcie, lub kilka dni po niej), możemy spodziewać się ciąży.
Należy odczekać sześć do ośmiu dni od momentu wystąpienia owulacji i stosunku – wówczas następuje implantacja zarodka, czyli zagnieżdża się on w ścianie macicy.
Następnie w ciągu 48 godzin pojawi się we krwi stężenie > 1 mIU/ml HCG – czyli hormonu, który występuje tylko u ciężarnych kobiet. Ta ilość hormonu nie jest na tyle duża, by można było ją badać domowym testem ciążowym zakupionym w aptece, ale w tym momencie można już wykonać badanie krwi potwierdzające ciążę.
Testy ciążowe, które można kupić w aptece, wykrywają stężenie HCG w ilościach od 10 mIU/ml, a te nieco mniej czułe od 25 mIU/ml. Dlatego najrozsądniej jest je wykonać, dopiero gdy minie od trzech do czterech dni od momentu implantacji zarodka w ścianie macicy.
Wzór:
krwawienie, miesiączka + 12 dni (jeśli cykl trwa 25 dni) + 6-8 dni (zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy) + 3-4 dni (aż poziom HCG wzrośnie do 10-25 mIU/ml) = minimalnie 21 – 24 dni od ostatniej miesiączki.
Pamiętajmy jednak, że tak wczesne rozpoznanie ciąży nie oznacza jeszcze, że urodzimy dziecko. Na tym etapie zdarzają się tak zwane mikro poronienia, czyli odrzucanie zarodka z wielu różnych przyczyn. Może dojść do wydalenia go w trakcie najbliższej miesiączki i kobieta nawet nie odczuje tego, że była w ciąży.
Jeśli chcemy uniknąć dowiadywania się o wczesnej ciąży, można wykonać test tydzień po dacie spodziewanej miesiączki. To dużo dogodniejszy termin, w którym będziemy mieli pewność, że jeśli test ciążowy wyjdzie pozytywnie, kobieta ma gwarancję, że rzeczywiście jest w ciąży.
Jeszcze jedna dobra rada dotycząca testów ciążowych z apteki, które wykonujemy w bardzo wczesnej ciąży. Niekiedy druga kreska (ta, która świadczy o tym, że wynik testu jest pozytywny), jest tak jasna, że prawie jej nie widać. Dosłownie trzeba poświecić latarką, obracać testem na różne strony, pod światło, albo nawet zrobić zdjęcie aparatem, a potem je powiększyć. Jednak ta malutka, ledwie zauważalna różowa poświata również świadczy o pozytywnym wyniku testu ciążowego. Po prostu jest on wykonany bardzo wcześnie, dlatego różowa kreska ma bardzo bladoróżowy kolor. Kobiety, które nie są w ciąży, mają zawsze tylko jedną kreskę – kontrolną. Kobiety w bardzo wczesnej ciąży mają kreskę kontrolną i ledwie zauważalną, bardzo jasną, bladoróżową drugą kreskę – testową.
Także nie bójcie się robić testu ciążowego bardzo wcześnie, jeśli chcecie, to wasz wybór. Pamiętajcie, że jasne kreski, to też pozytywny wynik testu. Jeśli natomiast zdecydujecie się poczekać nieco dłużej ze zrobieniem testu, będziecie miały pewność, że wasz zarodek już ładnie się rozwija i możecie iść do lekarza na pierwszą wizytę kontrolną.

Jak rozwinąć IQ niemowlaka?
Zobacz również

Podróż samolotem w czasie ciąży- czy to bezpieczne?
26 września 2020
Służba zdrowia, czas wyjść na ulicę
10 lipca 2021