zabawa z dzieckiem
blog

Przykłady zabawy z dziećmi

Wspólne działania z dzieckiem, to bardzo ważna inicjatywa, która z pewnością wspomoże rozwój malucha, jak również zbliży do siebie pokolenia. Spędzony razem czas pozwoli poznać się bliżej, a także zdobyć wspólne zaufanie. W jaki sposób bawić się z dziećmi? Jakie działania są korzystne, a przede wszystkim atrakcyjne? Jakie akcesoria wykorzystywać do kreatywnych zabaw?

Zabawa z dzieckiem uzależniona jest przede wszystkim od wieku dzieci, ich poziomu rozwoju, jak również możliwości dziecka i opiekuna. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie zajęć do upodobań i zainteresowań młodzieńca. Poniżej znajdują się przykłady zabaw podzielone ze względu na wiek i możliwości dziecka. Są nimi m.in.:
– zabawy dla niemowlaków – niemowlaki i noworodki posiadają jeszcze niewiele umiejętności, dlatego należy wybrać działania wspomagające rozwój siły mięśniowej, jak również koncentracji i uwagi. Wszelkie zabawy, w których dziecko będzie zmuszone do unoszenia główki, reakcji na dźwięk czy ruch z pewnością wspomogą jego rozwój fizyczny i intelektualny. Ponadto pozwolą stworzyć bliskość i pierwsze pozytywne relacje.
– zabawy z dziećmi w wieku przedszkolnym – Zabawy te powinny nawiązywać do życia codziennego, jak również posiadać walory edukacyjne. Wspólne tworzenie inscenizacji, wcielanie się w różnorodne role społeczne, jak również wykonywanie zadań należących do różnych profesji, to ulubione zajęcia małych poszukiwaczy wiedzy. Do zabaw z dzieckiem w wieku przedszkolnym można również wykorzystywać rożnego rodzaju specjalnie przygotowane zabawki interaktywne, tablice sensoryczne czy gry multimedialne. Wskazanym jest uprawianie sportu, jak również wykonywanie wspólnych aktywności na świeżym powietrzu. Rodzice i opiekunowie, poprzez zabawę powinni wspomagać całościowy rozwój dziecka, jak również kształtować zachowania społeczne. Do zabawy można również wpleść elementy wychowania i poznać psychikę i sferę emocjonalna swoich pociech.

– zabawa z młodzieżą – zajęcia wykonywane wspólnie z dziećmi w wieku szkolnym oraz młodzieżą, mogą przynieść wiele pozytywnych efektów. Rodzice powinni cały czas rozwijać i dbać o bliskość z nastolatkami, ucząc ich szacunku i wpajając pewne wartości wychowawcze. Wspólna zabawa pozwoli również zdobyć wzajemne zaufanie, jak również zdobywać wiedzę i umiejętności w ciekawy i kreatywny sposób. Przykładowymi zabawami są : konkursy, kalambury, podchody, wycieczki rowerowe, gry planszowe, itp.
Wszelkie zabawy powinny być organizowane w bezpiecznie przygotowanym pomieszczeniu lub przeprowadzane na łonie natury. Zabawa powinna odbywać się zarówno w gronie dorosłych, jak i we wspólnej interakcji z rówieśnikami.

Dodaj komentarz