ciąża a latanie samolotem
blog

Podróż samolotem w czasie ciąży- czy to bezpieczne?

Żyjemy w czasach, kiedy podróżowanie jest najłatwiejsze w historii dziejów. Dzięki samolotom, szybkim pociągom i gęstej sieci dróg przemieszczanie się nawet na bardzo duże odległości nie stanowi problemu. Żyjemy coraz szybciej, bardzo często wykonywana praca wymaga od nas dużej mobilności i częstych podróży.

Wiele z nas w ciąży planuje wakacyjne wyjazdy, ale i chce pozostać aktywnym zawodowo tak długo, jak tylko się da. W związku z tym pojawia się pytanie, czy można podróżować samolotem w czasie ciąży? Warto wiedzieć, jakie są przeciwwskazania do dalekich podróży w ciąży i jakie środki bezpieczeństwa należy zachować podróżując.

Czy można podróżować w ciąży i jaki środek transportu wybrać?

Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, to oczywiście można bez przeszkód wybrać się w podróż. Trzeba jednak pamiętać, że jest to czas, kiedy powinniśmy siebie i rosnące w naszym brzuchu maleństwo otoczyć szczególną troską.
Ciąża to dla kobiety trudny okres. Możemy czuć się nieco gorzej, szybciej się męczymy, jesteśmy bardziej senne i łatwiej się zdenerwować. Dlatego wszystkie podróże warto dobrze zaplanować, uwzględniając posiłki i picie oraz czas na choćby krótki odpoczynek.

Podróżowanie samochodem oraz pociągami jest bezpieczne właściwie przez cały okres ciąży. Postarajmy się jednak raz na godzinę zrobić postój lub wstać w pociągu i przejść się korytarzem, aby pobudzić krążenie w nogach, które może zostać upośledzone, jeśli przez dłuższy czas pozostajemy w tej samej pozycji.
Z kolei, jeśli chodzi o podróże samolotem, to sytuacja wygląda trochę inaczej. Mamy tutaj do czynienia z dużą zmianą ciśnień, dlatego zawsze, gdy planujemy lot, należy zasięgnąć porady lekarza prowadzącego ciąże i wykonać podstawowe badania.

W prawidłowej ciąży przyjmuje się, że podróżowanie samolotem jest bezpieczne do 32 tygodnia, później istnieje zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Natomiast lekarze dodatkowo zalecają wzmożoną ostrożność również na początku ciąży, ze względu na ryzyko poronienia. Jeżeli planujemy wakacyjny wyjazd samolotem w czasie ciąży, to najbezpieczniejszym okresem jest czas pomiędzy 16 a 30 tygodniem.

Jakie są przeciwwskazania do podróży samolotem w ciąży?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jakichkolwiek podróży w stanie błogosławionym, nie tylko tych samolotowych, jest ciąża zagrożona. Jeżeli wcześniej przeszłyśmy poronienie lub w obecnej ciąży wystąpiło u nas plamienie, lub krwawienie albo inne niepokojące dolegliwości, a lekarz zalecił nam przyjmowanie leków hormonalnych na podtrzymanie ciąży, to zapomnijmy na te kilka miesięcy o podróżowaniu.
Podróże w zagrożonej ciąży to bardzo duże ryzyko zarówno dla matki, jak i dziecka. Lepiej spędzić ten czas w domu, a pierwszą wspólną wyprawę odbyć, kiedy maleństwo będzie już na świecie.

Przeciwwskazaniami do podróży samolotem w ciąży są również:
– nadciśnienie tętnicze,
– cukrzyca ciążowa,
– problemy z żyłami (szczególnie, jeśli mamy żylaki lub przeszłyśmy kiedykolwiek zapalenie żył).

Szczególną ostrożność należy zachować również w ciąży mnogiej, ponieważ występuje tu zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu.
Lepiej również zrezygnować z lotu, gdy jesteśmy przeziębione lub po prostu źle się czujemy.

Nawet gdy jesteśmy całkowicie zdrowe, a ciąża przebiega prawidłowo, słuchajmy swojego organizmu i nie forsujmy się nadmiernie. Warto nieco zwolnić tempo i odpuścić na te kilka miesięcy męczące częste podróże służbowe. A na wakacyjne wyjazdy wybierzmy raczej bliskie destylacje europejskie, gdzie lot nie potrwa dłużej niż dwie godziny i nie jest bardzo obciążający dla organizmu.

Pamiętajmy również o tym, by zawsze mieć przy sobie kartę ciąży z aktualnymi wynikami badań. Koniecznie wyróbmy sobie też w NFZ kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), a także wykupmy w prywatnej firmie ubezpieczeniowej dodatkową polisę. Dzięki temu w razie kłopotów ze zdrowiem za granicą będziemy mogły liczyć na najlepszą możliwą opiekę bez zamartwiania się o koszty.

Dodaj komentarz