pokój dla dziecka jaki najlepszy
blog

Jak wybrać właściwą farbę do pokoju dziecka?

Aranżacja pokoju dziecka zawsze wiąże się z dodatkowymi problemami. Trzeba pomyśleć o wielu elementach, które w normalnym pomieszczeniu nie miałyby znaczenia. Podobnie jest ze ścianami, a dokładniej z farbami, którymi je pokryjesz. Dobrze dobrany kolor to niejedyny element, nad którym musisz pomyśleć, by mieć pewność, że wybierasz odpowiednio i dbasz o dobro swojej pociechy.

Kolorystyka ma znaczenie

Wiele osób uważa, że dzieci muszą mieć kolorowe pokoje. Oczywiście co osoba, to opinia, jednak nie ma na to potwierdzonych dowodów. Przede wszystkim, wybierając farbę do pokoju dziecięcego, musisz pomyśleć o tym, co lubi Twoje dziecko. Nie sugeruj się tylko tym, co aktualnie jest na tapecie, czyli na chwilowych miłostkach Twojej pociechy. W takim wypadku zmiana wystroju musiałaby pojawiać się w pokoju co tydzień.
Niech Twój maluch wybierze wraz z Tobą kolory, które mu się podobają. O ile oczywiście jest w stanie, bowiem czasami urządzasz pomieszczenie dla niemowlaka. Zawsze jednak staraj się, by kolory farb dla dziecka nie były zbyt krzykliwe. Nie mogą przytłaczać i sprawiać, że pokój stanie się zamkniętą, problematyczną przestrzenią. Wręcz przeciwnie, staraj się go rozjaśniać i powiększać optycznie. Na zmiany w stylu czarnej ściany jeszcze przyjdzie czas. Teraz pomyśl o tym, by maluch czuł się tam dobrze i swobodnie.

Zadbaj o zdrowie malucha wraz z odpowiednimi farbami

Wybierając farby dla dziecka, musisz mieć w pamięci także jego bezpieczeństwo. Tym bardziej, jeśli wybierasz farby do pokrycia ścian u niemowlaka. Najważniejsze jest, by była to farba pozbawiona acetonu, węglowodorów alifatycznych, węglowodorów aromatycznych czy innych, szkodliwych dla dzieci substancji. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób masz sprawdzić, czy dana farba do pokoju dziecka będzie dobra i czy ma jedną z tych substancji, szukaj znaczka PTA (Polskie Towarzystwo Alergologiczne) czy EU Ecolabel. To symbole wysokiej jakości, które pokazują, że dana firma produkuje farby przyjazne dla zdrowia.
Bezpieczeństwo w pokoju malucha ma także wymiar alergiczny. Otóż od niektórych związków pojawić się mogą reakcje alergiczne, a dzieci zwykle są bardzo żywe, co sprawia, że ściany muszą być przygotowane na interakcję z najmłodszymi. To sprawia, że na Tobie spoczywa jeszcze większy obowiązek wyboru takiej farby do pokoju dziecięcego, by pasowała do upodobań dziecka i nie powodowała u niego reakcji niepożądanych.

Funkcjonalność przy maluchach to przydatna rzecz

Kiedy mówimy, że farba dla dziecka jest funkcjonalna? Gdy jej ścieranie zajmuje kilka chwil. Wiadomo, jak to jest z dziećmi, dlatego farba do pokoju dziecięcego musimy wybierać w taki sposób, by oprócz właściwości ochronnych była także odporna na szorowanie. Dzieci często rysują po ścianach, niszcząc je w ten sposób. Dzięki właściwym związkom nie jest to już problemem.

Dobrze jest także wybrać farbę do pokoju dziecka, która dobrze przykryje ścianę. Dzięki temu maluch nie będzie mógł jej zdrapać ani usunąć, a co za tym idzie nie będzie ona stanowiła zagrożenia dla jego zdrowia. Pamiętaj o tym i wybieraj takie farby, które spodobają się i Tobie, i Twoim dzieciom.

Dodaj komentarz