IQ u dziecka i niemowlaka
blog

Jak rozwinąć IQ niemowlaka?

Jeśli jesteś młodym rodzicem prawdopodobnie nieustannie zastanawiasz się czy twój szkrab prawidłowo się rozwija. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o rozwój fizyczny czy ruchowy, ale także intelektualny. Wbrew pozorom niemowlaki do 3 miesiąca życia, bo na dzieciach w tym przedziale wiekowym skupię się w tym artykule, wykazują się dużym sprytem i inteligencją poznawczo behawioralną.

Jak zatem możemy rozwijać istniejący potencjał i intelekt malutkiego dziecka?

Sposobów jest zapewne tyle ile rodziców, ale warto zapoznać się z tymi najbardziej typowymi.

Rozmawiaj z dzieckiem. Zwracaj się do niego łagodnym głosem, zadawaj pytania. Opisuj świat, który widzisz lub czynności które w danym momencie wykonujesz. Staraj się podczas rozmowy utrzymywać kontakt wzrokowy z maluchem. Będziesz zdumiony, gdy odkryjesz, że dziecko słucha cię w skupieniu i patrzy ci w oczy. Po pewnym czasie zacznie odpowiadać ci na swój sposób głużąc i wydając gardłowe dźwięki. Prowadź z dzieckiem wyimaginowany dialog, koniecznie na głos!
Trzymaj dziecko blisko życia domowego. Jeśli do domu przyszli goście nie izoluj niemowlaka. Niech leży bezpiecznie w twoich ramionach lub na leżaczku bujaczku i przysłuchuje się rozmowom dorosłych.
Pokazuj dziecku przedmioty. Mogą to być tak popularne obecnie czarno białe obrazki przygotowane specjalnie na potrzeby niemowląt, albo zdjęcia z gazet czy albumów. Możesz starać się zainteresować niemowlę przedmiotami codziennego użytku, owocami, wszystkim co możesz pokazać dziecku z bliska. Pamiętaj, niemowlak widzi dobrze z odległości do 30 cm.
Używaj zabawek przeznaczonych dla najmłodszych. Wszystkie zabawki są obecnie opisane przedziałem wiekowym dla którego są przeznaczone. Nie kupuj dziecku do 3 miesiąca życia zabawek dla roczniaka. Będą dla niego prawdopodobnie zbyt skomplikowane i nie sprawdzą się. Znacznie lepiej jest zawiesić nad łóżeczkiem karuzelę, która skupi spojrzenie dziecka, włączyć melodyjkę w usypiaczu, pokazać dziecku grzechotkę lub książeczkę z szeleszczącymi stronami.

Najmłodsze dzieci dobrze reagują na zabawki interaktywne tzn takie, które angażują więcej niż jeden zmysł. Dobrze, gdy zabawka jest kolorowa, jaskrawa i do tego wydaje łagodne dźwięki, które zainteresują malca.
Włączaj dziecku radio. Niech osłuchuje się z głosami rozmawiających dorosłych i słucha piosenek. Bardzo dobrze jest także zanurzyć dziecko w języku obcym poprzez włączanie audycji obcojęzycznych.

Czytaj dziecku na głos. Mimo, że maluch nie rozumie znaczenia słów, słucha twojego głosu, jego rytmu, barwy i melodii. Poprzez to rozwija kojarzenie nastroju mówiącego, czuje bliskość i zainteresowanie.

Wychodź z dzieckiem na spacery. Nieważne, że maluch nie widzi świata leżąc otulony kocykami w wózku. Już sama zmiana otoczenia, inna temperatura powietrza, odgłosy ruchu ulicznego, poczucie ruchu i rytmicznego kołysania wózka na pewno nie zostaną przez dziecko niezauważone.

Te proste sposoby na pewno pomogą ci nawiązać głębszy kontakt z dzieckiem i rozwiną je nie tylko mentalnie, ale i intelektualnie. Warto pamiętać, że każda inwestycja czasu i zachodu będzie owocować w późniejszych miesiącach i latach życia dziecka.

Dodaj komentarz