fotelik dla niemowlaka
blog

Fotelika samochodowego dla niemowląt nie należy używać jako miejsca do spania w domu

Nowe badanie na temat niemowląt i umieralności podkreśla, że fotelik samochodowy powinien być używany tylko do tego, do czego jest przeznaczony – do używania w samochodzie. Wśród zgonów niemowląt 60 procent występuje w foteliku samochodowym.
Foteliki samochodowe są bardzo ważne w celu ochrony dzieci podczas podróży samochodem, ale nowe badanie na temat śmierci dzieci podkreśla, że fotelików należy używać tylko we właściwym celu.
„Chociaż foteliki samochodowe są ważne podczas podróży z niemowlęciem, najlepiej jest, aby niemowlę nie spało w foteliku samochodowym, gdy jest już w domu”, powiedziała badaczka Rachel Moon w komunikacie prasowym na temat badania. Jest pediatrą w szpitalu dziecięcym University of Virginia. „Najbezpieczniejszym miejscem do spania dziecka jest twarda, płaska powierzchnia” – mówi.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Pediatrics.
Według naukowców badanie to bada słabo udokumentowany obszar śmierci niemowląt: śmierć podczas snu w fotelu – na przykład w fotelikach samochodowych, wózkach, fotelach bujanych lub podobnych.

Śmierć najczęściej nie zdarza się w samochodzie.
Z prawie 12 000 zgonów związanych ze snem wśród niemowląt zgłoszonych w latach 2004–2014 trzy procent z nich miało miejsce na różnych typach foteli. Fotele samochodowe stanowiły 63 procent z nich. Ale śmierć wcale się nie zdarzyła, gdy niemowlę było w samochodzie.

Naukowcy nie zbadali, dlaczego niemowlę pozostało w foteliku samochodowym, gdy zmarło, ale zastanawiają się, czy fotelik jest używany, gdy rodzice wykonują inne zadania. Albo że nie stać ich na bezpieczniejszą alternatywę.
Po foteliku samochodowym fotele obrotowe lub bujane były najczęstszym miejscem śmierci niemowlęcia związanej ze snem podczas siedzenia dziecka.

Fotelik samochodowy – najbezpieczniejsza alternatywa w samochodzie.
Ogólnie rzecz biorąc, prawie dwie trzecie zgonów miało miejsce – gdy fotelik nie był używany zgodnie z przeznaczeniem, a zatem nie był używany zgodne z instrukcjami, piszą naukowcy.
Ale naukowcy podkreślają również, że odkrycia te w żaden sposób nie wątpią w bezpieczeństwo fotelików samochodowych, gdy są używane zgodnie z zaleceniami.
„Foteliki samochodowe są bezpiecznym i skutecznym sposobem transportu niemowlęcia i zawsze powinny być używane podczas transportu niemowlęcia w samochodzie, niezależnie od tego, czy niemowlę śpi, czy nie śpi” – piszą naukowcy.

Dodaj komentarz