Usypianie dziecka przy piersi

Kinga Markowska, 2012-12-11

Czy niemowlę powinno zasypiać z rodzicami? – to nie tylko częsty problem większości młodych matek, ale również kwestia poruszana przez naukowców specjalizujących się w zakresie rozwoju dziecięcego – lekarzy, psychologów, pedagogów, a nawet socjologów. Co jakiś czas temat ten staje się przedmiotem zainteresowania większości portali macierzyńskich. Dotychczas powstało więc wiele teorii, będących przedmiotem żywej dyskusji. Nadal nie pojawił się jednak rozstrzygający i jednoznaczny głos w tej sprawie. A szkoda, bo jak się okazuje jedna nierozwiązana kwestia może rodzić następne pytania poboczne, a co za tym idzie powodować kolejne wątpliwości w głowach niedoświadczonych mam, którym zależy na dostępie do rzetelnej informacji, życiu w zgodzie z najnowszymi odkryciami, a przede wszystkim na dobru i szczęściu dziecka.

Pierś zamiast kołysanki

Jednym z rodzących się pytań jest kwestia zasypiania dziecka przy piersi matki. Warto podkreślić, że – poza budowaniem więzi między matką a dzieckiem, a także zapewnieniem maluchowi poczucia bezpieczeństwa – jest to koronny argument zwolenników teorii według której matka powinna zasypiać przy dziecku. I owszem, pozornie rozwiązanie to może wydawać się idealne, zwłaszcza że przynosi ono wiele korzyści nie tylko dziecku, ale również pozwala wypocząć zmęczonej po całym dniu wyzwań mamie. Trudno nie docenić komfortu, jakim jest wspólne zasypianie, zwłaszcza w sytuacji gdy u dziecka zaobserwowano problemy z zaśnięciem lub niepokojące, wielokrotne przebudzanie się w środku nocy. Nie od dziś wiadomo przecież, że nocne karmienie jest najlepszym sposobem na niemal natychmiastowe ukojenie malucha i zapewnienie mu długotrwałego snu. Wszystko to – mając dziecko w nocy tuż przy piersi – można uzyskać bez wstawania z łóżka i czasochłonnego usypiania. W oparciu o najnowsze badania naukowcy przestrzegają jednak przed bezkrytycznym podchodzeniem do tego typu teorii, twierdząc, że brak umiaru w tej kwestii może z czasem przynieść więcej szkody niż pożytku.

Zasypianie dziecka przy piersi to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy dziecko ma problemy z zaśnięciem mimo wielu prób usypiania czy uspokajania. Bliskość matki i jej pokarm wpływają kojąco na jego system nerwowy, pozwalają więc zasnąć szybko i na długo, niosąc ze sobą regenerujący sen. Warto pamiętać, że jest to jednak jeden ze sposobów na usypianie i warto z niego korzystać jedynie w naprawdę wyjątkowych okolicznościach. Do takiego komfortu dziecko przyzwyczaja się bowiem niezwykle szybko i po niedługim czasie może okazać się, że jest to jedyny i w dodatku niezwykle uciążliwy sposób na sen.

Nie tylko same plusy

Minusem zasypiania dziecka przy piersi matki może być właśnie przyzwyczajenie, o którym wcześniej wspominaliśmy. W krótkim czasie może okazać się bowiem, że jest to jedyny sposób na wyciszenie dziecka po całym dniu i zaspokojenie jego podstawowych potrzeb w nocy. Problem ten może pojawić się szybko, na przykład w sytuacji kiedy mama jednorazowo nie będzie mogła zająć się dzieckiem w nocy. Na pewno pojawi się jednak po kilku miesiącach, kiedy to rodzice podejmą świadomą decyzję o odstawieniu dziecka od piersi lub zaprzestaniu spania we troje.

To skomplikowane kwestie, które spędzają sen z powiek wielu współczesnym rodzinom. Odzwyczajenie dziecka od dotychczasowych nawyków – zwłaszcza jeśli były to nawyki powstałe wskutek długotrwałych zachowań – jest procesem długim i żmudnym. Nie zawsze udaje się to za pierwszym razem, niekiedy potrzeba naprawdę bardzo dużo czasu by dziecko zaakceptowało nową sytuację. Biorąc pod uwagę te zagrożenia, nad karmieniem dziecka w nocy, a także nad spaniem we troje warto zastanowić się wcześniej i nie traktować tego jako komfortowy sposób na budowanie więzi, ale jako rozwiązanie awaryjne w wyjątkowej sytuacji.
Powiązane artykuły

Łóżeczko dziecka. Jak wybrać materac dla niemowlaka?
Kupując materac do dziecinnego łóżeczka musimy pamiętać o wielu czynnikach, jak choćby wygoda, zdrowie, łatwość prania. Jak nie pogubić się wśród sklepowych półek?
Rozszerzanie diety w stylu BLW
W kwestii BLW, rodzice zdążyli się podzielić na totalnych zwolenników, jak i przeciwników tej metody. Skąd tyle emocji?
„Droga mleczna” Claude Didierjean-Jouveau
Karmienie piersią to temat rzeka. Wiele książek na ten temat już powstało i z pewnością jeszcze wiele zostanie napisanych. Co na ten temat pisze Claude Didierjean-Jouveau?
Gadżety do karmienia
Karmienie małego dziecka nie zawsze jest proste – na szczęście producenci akcesoriów co chwilę zaskakują nas kolejnymi wynalazkami, które mają ułatwić nam życie.
Termofory dla niemowląt - ulga dla bolącego brzuszka
Ból brzuszka potrafi popsuć humor nawet największemu aniołkowi. A że kolki w pierwszych miesiącach życia mogą dokuczać wyjątkowo często, warto mieć pod ręką coś, co pomoże.

Siostra Ania Sp. z o.o.
NIP: 754-301-93-61
REGON: 160352060
Email:
Redakcja:
Dział Reklamy i Promocji:

Innowacyjna Gospodarka - logo
Projekt współfinansowany z Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki.
Inwestujemy w waszą przyszłość.