Seks przyspiesza poród?

Sonia Grodek, 2012-09-06

Czy seks przyspiesza poród? To pytanie bije rekordy popularności na forach internetowych. Sprawdziłyśmy, jak jest naprawdę.

Co do współżycia pod koniec ciąży nie są zgodni nawet naukowcy. Badania przeprowadzone w 2006 roku na jednym z amerykańskich uniwersytetów pokazują, że uprawianie seksu pod koniec ciąży nie tylko nie przyspiesza, ale też opóźnia o kilka dni poród! Kobiety, które do końca uprawiały seks, rodziły średnio w 39,9 tygodniu ciąży, a pozostałe - w 39,3 tygodniu. Z kolei naukowcy z jednego z azjatyckich uniwersytetów  po przeprowadzeniu podobnych badań doszli do wniosku, że fizyczna miłość do końca ciąży zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży przenoszonej, czyli takiej, która trwa dłużej niż 41 tygodni.

Różnice mogą brać się stąd, że na przebieg ciąży mają wpływ dziesiątki czynników i trudno wiedzieć na pewno, który zadecydował w przypadku badanych kobiet. Być może część z nich źle się odżywiała i ciężko pracowała, przez co urodziła przedwcześnie; inne mogły mieć genetyczne uwarunkowania do donoszenia ciąży do końca,  niezależne od tego, jak często lądowały w tym czasie w łóżku. Czy więc seks może wpłynąć w jakikolwiek sposób na długość ciąży? Owszem, ale tylko ten...udany.

Orgazm jest ok

Podczas orgazmu kobiecy organizm produkuje oksytocynę, która wywołuje skurcze mięśni pochwy i macicy. Choć takie skurcze w porównaniu do tych, których doświadczamy podczas porodu to nic wielkiego, mechanizm ich powstawania jest podobny i dlatego to właśnie syntetyczną oksytocynę podaje się paniom, u których chce się wywołać poród. Dodatkowo sperma zawiera prostaglandyny. U kobiety niebędącej w ciąży odpowiadają one za zapłodnienie, więc ułatwiają otwarcie się szyjki macicy. Podobnie oksytocyna działa w ciąży, jednak tu może - w połączeniu ze skurczami - przyspieszyć rozpoczęcie porodu. Jak więc widać, koniec ciąży to paradoksalnie dobry moment, ale tylko na udane życie erotyczne. Stosunek nie zakończony orgazmem obojga partnerów nie tylko bowiem nie dostarczy im przyjemności, lecz dodatkowo nie wpłynie pozytywnie na akcję porodową.

Nie tylko seks

Jeśli kobieta ma obawy odnośnie seksu z wielkim brzuchem na kilka dni przed spodziewanym porodem, lekarze mają dla niej jeszcze jedną przyjemną radę. Pod koniec ciąży na zdrowie wyjdzie wszystko, co sprawia kobiecie przyjemność - niekoniecznie pełna penetracja. Jeśli pożądane skurcze zostaną wywołane stymulacją łechtaczki, piersi, czy pocałunkami, również mogą wpłynąć korzystnie na przyspieszenie terminu porodu.

- Warto spróbować. W końcu nawet odejście wody czy duże rozwarcie szyjki macicy nie zawsze natychmiast wywołuje poród. A uprawiając seks przynajmniej będzie przyjemnie -  pisze Ami Burns w artykule na ten temat na łamach „Pregnancy & Baby”.

Część przyszłych rodziców ma jeszcze jedną obawę: skoro seks pod koniec ciąży może przyspieszyć poród, czy istnieje ryzyko, że zadziała w ten sposób również w 37 lub 36 tygodniu? O ile ciąża nie jest zagrożona, a matka dziecka zdrowa -  nie ma czym się przejmować. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek i wystrzegać się akrobatycznych pozycji, uciskania brzucha i rozwiązań siłowych. Jednak wybierając bezpieczne formy uprawiania seksu nie powinniśmy mieć żadnych obaw.

Źródła badań:

J. Schaffir, Sexual intercourse at term does not hasten the onset of labor or result in cervical ripening, Obstet Gynecol, 2006.
Powiązane artykuły

„Mundra”, czyli mądra – rozmowa z Sylwią Szwed
Mundra to zapis dziesięciu rozmów z położnymi. Najstarsza ma ponad dziewięćdziesiąt lat, najmłodsza – dwadzieścia sześć. Przeczytaj wywiad z autorką książki.
Ftalany zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu?
Wszechobecne chemikalia negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Opierając się na wynikach najnowszych badań, naukowcy podejrzewają, że istnieje związek między ich obecnością w organizmie kobiety a przedwczesnym porodem...
Mały cesarz – jak cięcie cesarskie wpływa na dziecko?
Jaki jest związek pomiędzy cesarką, a tym, że dziecko nie znosi ubrań z metkami i nie przepada za spacerowaniem boso po plaży? O tym, jak cięcie cesarskie wpływa na dziecko rozmawiamy z Katarzyną Błaszków, fizjoterapeutą oraz terapeutą metody NDT Bobath i Integracji Sensorycznej.
Dieta bogata w warzywa i owoce zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu
To, co przyszła mama kładzie na swoim talerzu, ma ogromny wpływ na zdrowie rozwijającego się płodu. Jak dowodzą najnowsze analizy, dobra jakość codziennego jadłospisu może nawet zmniejszać prawdopodobieństwo przedterminowego porodu.
Poród lotosowy, czyli łagodne lądowanie
W 1974 roku Amerykanka Clair Lotus Day urodziła w szpitalu syna i zabrała go do domu pozostawiając jego pępowinę nieprzeciętą. Tak narodził się Trimurti – pierwsze na świecie lotosowe dziecko.

Siostra Ania Sp. z o.o.
NIP: 754-301-93-61
REGON: 160352060
Email:
Redakcja:
Dział Reklamy i Promocji:

Innowacyjna Gospodarka - logo
Projekt współfinansowany z Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki.
Inwestujemy w waszą przyszłość.