Rozwód krok po kroku

Sonia Grodek, 2013-07-22

Decyzja o rozwodzie jest trudna i często bardzo bolesna. Podejmując ją, należy pamiętać też o stronie prawnej, bez której nie da się go przeprowadzić.

Rozwód jest jedną z największych traum w życiu dorosłego człowieka (tuż za śmiercią krewnego czy ciężką chorobą), dlatego decyzja o jego podjęciu musi być dobrze przemyślana. Mówi się, że prawdziwa miłość przeżyje wszystko, jednak ile zgodnych i dobrze dobranych par nie wytrzymuje np. dlatego, że muszą mieszkać pod jednym dachem z rodzicami jednego z małżonków lub z powodu pracy, która pochłania któregoś z nich? Takie banalne sytuacje potrafią skłócić najbardziej zgodną parę, dlatego zanim zdecydujemy się na rozwód, pomyślmy o powodach, które za nim stoją. Czy to faktycznie gigantyczna różnica charakterów, czy raczej kłopoty lokalowe, których rozwiązanie załatwiłoby sprawę?

Chcę rozwodu. Co teraz?

Czasem jednak para uważa, że nie ma już czego ratować. Idealnie, gdy oboje zgadzają się co do tego i mogą złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie. Jeśli nie ma między nimi porozumienia, jednej ze stron pozostaje złożyć pozew w swoim imieniu, w którym zostaną podane powody takiej decyzji. W pozwie trzeba też zaznaczyć, kto od tej pory ma pełnić opiekę nad dziećmi i w jakim wymiarze, a także czy druga strona ma prawo do spotkań z dziećmi i czy powinna płacić alimenty. Jeśli zależy nam na podziale majątku, również trzeba to zaznaczyć w pozwie, ale jeśli byłoby to na tyle skomplikowane, że opóźniłoby zakończenie procesu, sąd może oddalić ten wniosek. Gdy jednej ze stron zależy na eksmisji małżonka ze wspólnie zajmowanego dotychczas mieszkania, również trzeba powiadomić o tym sąd na piśmie i podać powody. Jeśli skarżymy się np. na agresywne zachowanie czy nałogi męża, musimy podać nazwiska świadków, dodać kopie dokumentacji medycznej lub policyjnej, która dotyczy tej sprawy. Do pozwu załączamy odpis aktu małżeństwa, a w przypadku posiadania dziecka – również zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach i odpis aktu jego urodzenia. Pozew składamy w sądzie okręgowym właściwym dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania lub do sądu w rejonie, w którym mieszka osoba składająca wniosek. Złożenie pozwu kosztuje 600 złotych. Osoby, które na to nie stać, mogą złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów procesowych.

Gdy partner żąda rozwodu

Jeśli trafił do nas pozew, musimy na niego odpowiedzieć w ciągu dwóch tygodni. W odpowiedzi na pozew trzeba napisać o tym, czy zgadzamy się na rozwód i czy odpowiadają nam jego warunki. Jeśli nie, musimy to umotywować; jeśli chcemy powołać świadków, musimy właśnie tu podać ich nazwiska. Brak odpowiedzi na pozew opóźni zakończenie sprawy rozwodowej, ale jeśli rozwód miał być przeprowadzony z uwagi na naszą winę, może zakończyć się po myśli strony pozywającej, a my nie będziemy już mieli szansy na obronę.

Rozprawa

Rozprawa to duży stres również dlatego, że przy obcych ludziach trzeba będzie rozprawiać o najbardziej intymnych aspektach swojego życia. Żeby nie stracić głowy, dobrze jest zanotować sobie główne tematy, które chcemy poruszyć. Jeśli jeden z małżonków nie stawił się na rozprawie, sąd nadal może wydać wyrok. Jeśli sąd zauważy szansę na poprawę sytuacji i utrzymanie małżeństwa, może skierować małżonków na mediację. To dobry sposób nie tylko na ewentualne wyjaśnienie sobie kwestii, które doprowadziły do obecnej sytuacji, ale też na ustalenie aspektów praktycznych, gdy małżonkowie nie są w stanie „dogadać się" sam na sam. Obecność obcej, ale nadal życzliwej i wyrozumiałej osoby często studzi emocje i pozwala rozsądnie przyjrzeć się kwestii dalszej opieki nad dzieckiem czy podziału majątku. Rozwód w Polsce trwa przeciętnie od 1 do 12 miesięcy.
Powiązane artykuły

Potknięcia w trakcie rozszerzania diety
Niepowodzenia w trakcie próby rozszerzenia diety dziecka zdarzają się często, jednak nie są na tyle niebezpieczne, aby na poważnie bać się tego procesu. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się jakie niespodzianki czekają zarówno rodziców, jak i dzieci.
Wielkanoc z dzieckiem
Święta to nie tylko niedzielne śniadanie, ale też mnóstwo okazji do ciekawego spędzenia czasu z dzieckiem. Maluchy uwielbiają malowanie jajek czy wspólne przygotowywanie wypieków.
Prawa kobiet w ciąży i na porodówce
Przypominamy, do czego mają prawo przyszłe mamy – zarówno w ciąży, jak i podczas porodu i po narodzinach dziecka.
5 umiejętności, które rozwijasz dzięki macierzyństwu
Nic tak nie kształtuje charakteru jak konieczność sprostania nie zawsze łatwym wyzwaniom, a w takie wyzwania macierzyństwo obfituje. Czego uczysz się dzięki byciu mamą?
Ile czasu masz tylko dla siebie?
Gotowanie, sprzątanie, przewijanie, pranie, prasowanie... Masz wrażenie, że w codziennej gonitwie wokół dziecka zapominasz o sobie? Nie jesteś jedyna.

Siostra Ania Sp. z o.o.
NIP: 754-301-93-61
REGON: 160352060
Email:
Redakcja:
Dział Reklamy i Promocji:

Innowacyjna Gospodarka - logo
Projekt współfinansowany z Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki.
Inwestujemy w waszą przyszłość.