Krzywa cukrowa - jak interpretować wyniki badań?

Kinga Markowska, 2013-09-27

Badania profilaktyczne dotyczące cukrzycy ciążowej powinny być wykonane zawsze. Jednak, w zależności od tego, w jakiej grupie ryzyka znajduje się ciężarna, moment ich wykonania się różni.

Jeśli przed zajściem w ciążę, kobieta nie miała problemów z cukrzycą, co potwierdzały wykonane wcześniej badania, w czasie pierwszej wizyty lekarz ginekolog powinien zakwalifikować ciężarną do odpowiedniej grupy ryzyka. Właśnie zgodnie z tą kwalifikacją, powinny zostać podjęte kolejne kroki.

Określenie grupy ryzyka, to tak naprawdę podanie najlepszego pierwszego terminu badania na wykluczenie lub potwierdzenie wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Ciężarne z najwyższym ryzykiem rozwoju cukrzycy ciążowej powinny być diagnozowane już podczas pierwszej wizyty u lekarza ginekologa. Kobietom z umiarkowanym ryzykiem zachorowania badania powinny zostać wykonane między 24. a 28. tygodniem ciąży. Niestety w wielu przypadkach, ciężarnym, które zostaną zakwalifikowane do najniższej grupy ryzyka badania obrazujące poziom cukru we krwi nie są wykonywane wcale. Właśnie w tych ostatnich przypadkach taka decyzja argumentowana jest przez lekarza faktem, iż występowanie czynników ryzyka zostało precyzyjnie wykluczone. Mimo wszystko warto poprosić swojego lekarza o skierowanie na badanie profilaktyczne, ponieważ niedopatrzenie w tym zakresie może skutkować poważnymi powikłaniami w organizmie dziecka (sprawdź, jakie moga być konsekwencje cukrzycy ciążowej).

Jak wygląda badanie?

Badanie, określające poziom cukru we krwi, nazywane jest krzywą cukrową. Wykonywane jest ono bezpłatnie po skierowaniu przez lekarza lub odpłatnie, gdy ciężarna chce wykonać je na własną rękę. Koszt badania w laboratorium to około 20 zł.

Do badania krzywej cukrowej należy się przygotować, ponieważ składa się ono z kilku kroków:

- badanie na czczo – aby nie dopuścić do przekłamań w wyniku, kobieta powinna nic nie jeść ani nie pić (poza niesmakową wodą mineralną) przez osiem godzin poprzedzających badanie krwi,

- obciążenie glukozą – w ciągu kilku minut po badaniu na czczo, należy wypić 50 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody,

- po godzinie od momentu wypicia roztworu glukozy wykonywane jest kolejne pobranie krwi do badania.

 

Interpretacja wyników po badaniu krzywej cukrowej jest następująca:

wynik: poniżej 140 mg/dl (7.8 mmol/l) – oznacza prawidłową glikemię,

wynik: między 140 – 199 mg/dl (7.8 – 11.0 mmol/l) – może występować nietolerancja glukozy, badanie należy powtórzyć,

wynik: powyżej 200 mg/dl (11.1mmol/l) – stwierdzenie cukrzycy. 
Powiązane artykuły

Małe dzieci i duże psy – zdjęcia, które cię zachwycą
28 niesamowitych zdjęć z małym dzieckiem i dużym psem w roli głównej
Higiena intymna w połogu
Odpowiednio częste podmywanie, umiejętne osuszanie i dbanie o przepływ powietrza: to trzy kluczowe elementy połogowej higieny intymnej.
Karmienie piersią: Jak przechowywać mleko mamy?
Aby pokarm zachował swoje cenne właściwości, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach jego przechowywania i podawania.
Czarno-biały konkurs: Sprawdź, kto wygrywa!
Pora na rozwiązanie naszego „Czarno-bialego konkursu”. Sprawdź, kto wygrywa!
Asertywność w ciąży i na porodówce
Ciąża to najlepszy czas na naukę asertywności. W tym czasie sytuacji wymagających postawy asertywnej jest naprawdę wiele, a po narodzinach dziecka będzie ich jeszcze więcej.

Siostra Ania Sp. z o.o.
NIP: 754-301-93-61
REGON: 160352060
Email:
Redakcja:
Dział Reklamy i Promocji:

Innowacyjna Gospodarka - logo
Projekt współfinansowany z Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki.
Inwestujemy w waszą przyszłość.