Krzywa cukrowa - jak interpretować wyniki badań?

Kinga Markowska, 2013-09-27

Badania profilaktyczne dotyczące cukrzycy ciążowej powinny być wykonane zawsze. Jednak, w zależności od tego, w jakiej grupie ryzyka znajduje się ciężarna, moment ich wykonania się różni.

Jeśli przed zajściem w ciążę, kobieta nie miała problemów z cukrzycą, co potwierdzały wykonane wcześniej badania, w czasie pierwszej wizyty lekarz ginekolog powinien zakwalifikować ciężarną do odpowiedniej grupy ryzyka. Właśnie zgodnie z tą kwalifikacją, powinny zostać podjęte kolejne kroki.

Określenie grupy ryzyka, to tak naprawdę podanie najlepszego pierwszego terminu badania na wykluczenie lub potwierdzenie wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Ciężarne z najwyższym ryzykiem rozwoju cukrzycy ciążowej powinny być diagnozowane już podczas pierwszej wizyty u lekarza ginekologa. Kobietom z umiarkowanym ryzykiem zachorowania badania powinny zostać wykonane między 24. a 28. tygodniem ciąży. Niestety w wielu przypadkach, ciężarnym, które zostaną zakwalifikowane do najniższej grupy ryzyka badania obrazujące poziom cukru we krwi nie są wykonywane wcale. Właśnie w tych ostatnich przypadkach taka decyzja argumentowana jest przez lekarza faktem, iż występowanie czynników ryzyka zostało precyzyjnie wykluczone. Mimo wszystko warto poprosić swojego lekarza o skierowanie na badanie profilaktyczne, ponieważ niedopatrzenie w tym zakresie może skutkować poważnymi powikłaniami w organizmie dziecka (sprawdź, jakie moga być konsekwencje cukrzycy ciążowej).

Jak wygląda badanie?

Badanie, określające poziom cukru we krwi, nazywane jest krzywą cukrową. Wykonywane jest ono bezpłatnie po skierowaniu przez lekarza lub odpłatnie, gdy ciężarna chce wykonać je na własną rękę. Koszt badania w laboratorium to około 20 zł.

Do badania krzywej cukrowej należy się przygotować, ponieważ składa się ono z kilku kroków:

- badanie na czczo – aby nie dopuścić do przekłamań w wyniku, kobieta powinna nic nie jeść ani nie pić (poza niesmakową wodą mineralną) przez osiem godzin poprzedzających badanie krwi,

- obciążenie glukozą – w ciągu kilku minut po badaniu na czczo, należy wypić 50 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody,

- po godzinie od momentu wypicia roztworu glukozy wykonywane jest kolejne pobranie krwi do badania.

 

Interpretacja wyników po badaniu krzywej cukrowej jest następująca:

wynik: poniżej 140 mg/dl (7.8 mmol/l) – oznacza prawidłową glikemię,

wynik: między 140 – 199 mg/dl (7.8 – 11.0 mmol/l) – może występować nietolerancja glukozy, badanie należy powtórzyć,

wynik: powyżej 200 mg/dl (11.1mmol/l) – stwierdzenie cukrzycy. 
Powiązane artykuły

Detoks w ciąży? Uważaj!
Wszyscy namawiają do rezygnacji z niezdrowych produktów w ciąży i do oczyszczenia organizmu, szczególnie na przedwiośniu czy na wiosnę. Tymczasem gwałtowna dieta oczyszczająca może przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Pochwal się swoim brzuszkiem - rozwiązanie konkursu
Znamy już laureatów konkursu „ Pochwal się swoim brzuszkiem". Sprawdź, do kogo powędrują nagrody.
Dieta bogata w warzywa i owoce zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu
To, co przyszła mama kładzie na swoim talerzu, ma ogromny wpływ na zdrowie rozwijającego się płodu. Jak dowodzą najnowsze analizy, dobra jakość codziennego jadłospisu może nawet zmniejszać prawdopodobieństwo przedterminowego porodu.
Konkurs: Pochwal się swoim brzuszkiem
Sesje fotograficzne, zdjęcia robione w każdym miesiącu ciąży, filmy, blogi, pamiętniki – są różne sposoby na zachowanie wspomnień z okresu ciąży. Podziel się z nami jedną z takich pamiątek i weź udział w naszym konkursie!
Chcesz zajść w ciążę? Zrelaksuj się!
Staracie się o dziecko? Prawdopodobnie wielokrotnie słyszałaś rady, aby się zrelaksować i nie zamartwiać kolejnymi nieudanymi próbami. Jak wynika z najnowszych badań, rady te mają swoje naukowe podstawy.

Siostra Ania Sp. z o.o.
NIP: 754-301-93-61
REGON: 160352060
Email:
Redakcja:
Dział Reklamy i Promocji:

Innowacyjna Gospodarka - logo
Projekt współfinansowany z Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki.
Inwestujemy w waszą przyszłość.